Toepassen circulair narratief
Toepassen circulair narratief
‘Hoe brengen we waarde naar de doelgroep in plaats van de doelgroep het gevoel te geven ze iets op te leggen?’
Lorieke Hiam, gemeente Amersfoort
De interventie in het kort
Hoe maken we circulaire economie van een abstract technisch verhaal tot een aansprekende realiteit? In dit traject kom je als gemeente in een paar rondes tot een krachtig frame, een circulair narratief dat uitnodigt. Zelf met deze actie aan de slag? Onze adviseurs denken graag met je mee.
Ervaringen in andere gemeenten
Amersfoort gebruikt het circulaire narratief om circulariteit vanuit het positieve te belichten richting bedrijven, inwoners en intern. Breda gebruikt het narratief om wethouders van meerdere beleidsvelden enthousiast te krijgen.
2-pager toepassen CE-narratief in Amersfoort (docx, 2.1 MB).
Toolbox met geteste gedragsinterventies
Wist je dat deze interventie onderdeel is van een grotere toolbox met geteste gedragsinterventies?
Praktische informatie
Tijdsinvestering
50 - 60 uur totaal op basis van 5 mensen uit de organisatie + tijd voor uitvoering na afloop traject.
Doorlooptijd
3 maanden.
Kosten
5.000 - 7.500 euro excl. btw bij inhuur bureau voor de procesbegeleiding en rapportage.
Samenwerkingspartners
Als gemeenten kun je hierin samenwerking opzoeken met inwoners, bedrijven en interne collega’s van teams waar je mee samenwerkt.
Beschikbare materialen
- 2-pager gemeente Amersfoort (docx, 2.1 MB)
- 2-pager gemeente Breda (docx, 2.1 MB)
- Volledig onderzoeksrapport Breda (docx, 7.1 MB)
- Framing-methode (docx, 339 kB)
- SUE influence framework (docx, 333 kB)
- Framing sheet ondernemers (docx, 2.1 MB)
- Framing sheet inwoners (docx, 2.1 MB)
- Framing sheet beleidsmakers (docx, 2.1 MB)
- Hoofdonderzoek circulair narratief (pdf, 643 kB)
- Verbeelden van de circulaire economie: handige plaatjes
Download alle materialen
Aan de slag in 5 stappen met de framing-methode
Benieuwd hoe je aan de slag kunt met de framing-methode? We leggen het uit in 5 stappen. Op deze manier kan de framing-methode je helpen om de circulaire economie niet langer te presenteren als een ingewikkeld beleidsdoel, maar als een kans om maatschappelijke waarde te creëren. Door te vertrekken vanuit de psychologie van je doelgroepen: hun pijn, verlangens, gewoontes en ambities, ontstaat een verhaal waarin iedereen zichzelf kan herkennen en verandert de communicatie van overtuigen naar uitnodigen. Zie ook onder 'Beschikbare materialen' het document 'Framing-methode'.
Breng in kaart welke pijnpunten het meest voelbaar zijn bij je doelgroep. Voor ondernemers kan dat de stijgende grondstofprijzen zijn, voor inwoners de hogere kosten van levensonderhoud, en voor beleidsmakers de druk van regelgeving of prestatie-indicatoren.
Laat zien hoe circulaire oplossingen bijdragen aan de doelen die mensen zelf nastreven. Denk aan hoe deeleconomie bijdraagt aan zowel gemeenschapsgevoel als kostenbeheersing, of hoe circulair inkopen helpt om publieke middelen efficiënter in te zetten.
Ontken zorgen niet, maar benoem ze en plaats ze in perspectief. Leg bijvoorbeeld uit dat de risico’s van niets doen groter zijn dan de tijdelijke onzekerheid van verandering. Maak het veilig om de eerste stap te zetten.
Verandering lukt alleen als mensen het gevoel hebben dat ze niet alles hoeven los te laten. Laat zien dat circulaire oplossingen bestaande waarden kunnen versterken in plaats van vervangen. Bijvoorbeeld: circulariteit kan juist gemak, autonomie of reputatie vergroten.
Maak voordelen zichtbaar, concreet en haalbaar, zowel op korte als op lange termijn. Laat zien dat circulariteit loont: financieel, strategisch en maatschappelijk, en gebruik hierbij voorbeelden, data en verhalen die mensen trots maken om mee te doen.
Vraag en antwoord
Ik heb een vraag of opmerking over het toepassen van het circulaire narratief. Aan wie kan ik die stellen?
Mail naar circulairgedrag@rws.nl. We helpen je graag. En we zijn geholpen met jouw feedback.
Ik zoek een bureau dat me kan helpen bij de begeleiding van het toepassen van het circulaire narratief, wie kan ik hiervoor vragen?
Bureaus gespecialiseerd in gedragsverandering kunnen helpen om deze kennis toe te passen. In Amersfoort en Breda is samengewerkt met bureau SUE & The Alchemists.
Het circulaire narratief of CE-narratief is ontwikkeld in opdracht van het programmabureau van het Nationaal Programma Circulaire Economie van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Het is een werkwijze waarbij overheden meer aansluiten bij de onderwerpen die spelen bij hun stakeholders. De gedachtegang is de volgende:
Veranderingen in de samenleving vragen om een nieuw narratief over circulaire economie: inspirerend, activerend en een leidraad voor leiderschap en organisatieontwikkeling. Opgesteld vanuit een optimistische vraag: wat levert de circulaire economie mensen eigenlijk op? De echte uitdaging voor het nieuwe narratief: hoe krijgen we zoveel mogelijk mensen enthousiast voor wat de circulaire economie voor hen te bieden heeft? Dit narratief is samengevat in de ‘cheatsheets’ die je bij ‘Beschikbare materialen’ kunt vinden.
Doe mee aan het Versnellingstraject

Vanuit Rijkswaterstaat helpen we gemeenten graag op weg met het uitvoeren van gedragsmaatregelen. Elk jaar is er ruimte voor een aantal gemeenten om hier samen met ons mee aan de slag te gaan. Meedoen?