Nieuwsbrief CE in de regio - nr.27

Via deze nieuwsbrief deelt Rijkswaterstaat inspirerende praktijkvoorbeelden, actuele inzichten, nuttige handreikingen en bijeenkomsten rond de circulaire economie. In deze nieuwsbrief zetten we de laatste ontwikkelingen op een rij. Veel leesplezier!
Wie repareert de meubels van morgen?
Jaarlijks worden in Nederland bijna zes miljoen meubels afgedankt. Een derde daarvan is nog prima te repareren. Maar die potentie blijft grotendeels onbenut, omdat er onvoldoende vakmensen zijn. Het schuurt dus in de meubelsector, ziet Simone Schoutens, programmamanager van Het Groene Brein namens het programma Reparatiebanen. In ons interview legt zij uit wat er nodig is om de sector te veranderen en hoe decentrale overheden kunnen bijdragen aan een circulaire meubelsector.
Subsidie voor circulair onderzoek, pilots en demonstratieprojecten
Werkt u aan circulaire oplossingen of innovatie? Er zijn twee nieuwe calls beschikbaar die projecten ondersteunen die bijdragen aan de transitie naar een circulaire economie. Hieronder vindt u in het kort de belangrijkste informatie over beide calls.
AI voor Circulaire processen
Door: TKI Dinalog
Vraag: Voorstellen voor onderzoeksprojecten waarin Artificiële Intelligentie (AI) bijdraagt aan de transitie naar een circulaire economie en circulaire processen, binnen de productgroepen textiel, meubels, elektronica en andere productgroepen met kritieke materialen.
Voor: consortia van publieke en private partijen
Totaal budget: € 450.000, maximaal € 150.000 per project
Deadline: 17 juli 2026
Bekijk de details van de proposal van TKI Dinalog
DEI+: Circulaire economie en grootschalige biobased projecten
Door: Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO)
Vraag: Pilots of demonstraties van een innovatieve techniek op het gebied van circulaire economie, met het doel om de CO2-uitstoot in Nederland te verlagen.
Voor: bedrijven (waterschappen onder bepaalde voorwaarden)
Budget: € 60 miljoen, maximaal € 25 miljoen per project
Start regeling: 16 juni 2026
Deadline: 17 december 2026
Bekijk de details van de proposal van RVO
Driedaagse cursus voor circulaire ambachtscentra
Hoe breng je de brede welvaart in kaart die een circulair ambachtscentrum creëert? Hoe overtuig je een gemeenteraad en wethouder van de investering die een ambachtscentrum aan de voorkant vraagt? En hoe stem je vraag en aanbod op elkaar af? Voor deze vragen is de cursus ‘Value cases voor circulaire ambachtscentra’ ontwikkeld. In deze cursus komen deze thema’s uitgebreid aan bod.
Elk jaar wordt een cursus value cases georganiseerd. Dit is een driedaagse fysieke cursus waarin deelnemers stap voor stap worden meegenomen in het opstellen van een value case. Daarbij wordt gewerkt aan een eigen casus. Meer weten? Houd de nieuwsflits in de gaten voor de nieuwste editie.
Training Circulair gedrag: meld u nu aan
Gemeenten spelen een sleutelrol in de circulaire economie. Maar hoe zorgt u ervoor dat inwoners daadwerkelijk circulaire keuzes maken? In de gratis driedaagse training Circulair Gedrag leert u hoe u gedragskennis toepast op thema’s als reparatie, delen, lenen en consumptievermindering.
Tijdens de training werkt u aan een eigen casus uit uw gemeente en leert stap voor stap hoe u effectieve gedragsmaatregelen ontwikkelt en test. De training is bedoeld voor gemeenteambtenaren die werken aan circulaire economie en gedrag. Drie veelbelovende analyses krijgen bovendien de kans om, samen met Rijkswaterstaat en een gedragsbureau, verder te worden uitgewerkt in de praktijk.
Wilt u zich verdiepen in gedragskennis om de circulaire economie te stimuleren?
Podcast: van restmateriaal naar plaatmateriaal
Plaatmateriaal zit overal in je huis, maar valt niet zo op. Toch heeft de verwerking ervan veel impact op het milieu. Waarom wordt het meeste plaatmateriaal nog steeds verbrand, terwijl hergebruik technisch mogelijk is? En wat is er nodig om de keten structureel te veranderen? Dat is waar het ‘Ketendoorbraakproject’ Circulair Plaatmateriaal aan werkt.
De podcast ‘In de Circulaire Versnelling’ geeft een kijkje achter de schermen van dit project van het Versnellingshuis. In dit gesprek met Marieke Spijkerboer (ministerie van Infrastructuur en Waterstaat), Paul Appeldoorn (TAUW) en Ankie van Wersch (Future Up) hoort u hoe consortia samenwerken aan circulair plaatmateriaal en welke inzichten er zijn voor ondernemers die hiermee willen starten. Bekijk dit gesprek op YouTube. Wilt u liever luisteren?
Circulair slopen in Metropoolregio Amsterdam groeit verder
De Circulaire Deal Secundaire Bouwmaterialen kent wederom nieuwe deelnemers. Daarmee staat de teller van het aantal partijen dat meedoet aan circulair slopen in de Metropoolregio Amsterdam (MRA) op 69. Overheden, woningcorporaties, bouwbedrijven en slopers, maar ook financiële instellingen en onderwijsinstellingen werken hierin samen. Hun gezamenlijke doel: minder verspilling en beter gebruik van grondstoffen in de bouw.
De nieuwe deelnemers zijn gemeente Amsterdam, Bouwbedrijf Kesselaar & zn., De Nijs Bouw en Ontwikkeling, Dura Vermeer Bouw en Vastgoed Amsterdam, Ooijevaar, Rabobank Noord West, Insert, New Horizon en Repurpose (met bouwmarktplaats Madopt).
Wilt u ook bijdragen aan een circulaire bouw in de MRA met meer hergebruik van waardevolle materialen? Neem contact op met netwerkcoördinator Femke Nagel via femke.nagel@noord-holland.nl.
TNO: 'Moderniseer bouwregelgeving voor circulariteit'
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), het Interprovinciaal Overleg (IPO) en Brandweer Nederland hebben TNO de opdracht gegeven om een visie te ontwikkelen op het gebied van de landelijke bouwregelgeving. Deze verouderde regelgeving, die dateert uit 1992, leidt nu tot vertraging van de woningbouw, extra kosten en in sommige gevallen zelfs brandonveilige situaties. Ook heeft dit gevolgen voor circulair en klimaatbestendig bouwen.
TNO adviseert daarom om de huidige bouwregelgeving te moderniseren. VNG, IPO en Brandweer Nederland ondersteunen deze visie en roepen het kabinet en de Tweede Kamer op om de bouwregelgeving te herijken. Zo kan circulair bouwen verder worden versneld. Benieuwd naar alle inzichten uit het visierapport?
Manifest: meer duurzame en lokale grondstoffen
Future Up pleit samen met twintig grote partijen voor het gebruik van meer duurzame en lokale grondstoffen in onze economie. De ‘Coalitie Grondstoffentransitie’ bestaat uit bedrijven, ondernemersorganisaties, gemeenten, wetenschappers en maatschappelijke partijen. In hun manifest geven ze drie acties mee aan de politiek:
1. Versnel de grondstoffentransitie via de circulaire hefboom
2. Geef voorrang aan circulaire en biobased materialen bij inkoop en aanbestedingen
3. Benut Europese wetgeving om circulair concurrerend te maken
Op 2 juni 2026 werd door vertegenwoordigers van de twintig partijen de oproep aangeboden aan Tweede Kamerleden met de portefeuille circulaire economie. Op 17 juni doen ze dit aan minister Van Veldhoven. Op 1 juli vindt het eerste circulaire-economiedebat plaats van het huidige kabinet. Meer weten over de coalitie en hun manifest?
Provincie Noord-Holland gaat door met steun circulaire ondernemers
De provincie Noord-Holland zet de komende vijf jaar het programma PIM (Programma Investeringsgereed Innovatief MKB) voort. Met dit programma ondersteunt de provincie mkb-ondernemers bij het laten groeien van hun bedrijf, het opschalen van circulaire innovaties en het vinden van financiering en klanten. Dit helpt hen om hun plannen verder uit te werken en sneller stappen te zetten. PIM wordt uitgevoerd door ROM InWest.
Het programma is gericht op ondernemers in sectoren zoals energietransitie, duurzaamheid, landbouw, water en zorg. Deelnemers aan PIM krijgen niet alleen steun en advies, maar ook toegang tot een groot netwerk van financiers, bedrijven, kennisinstellingen en mogelijke klanten.
PBL: 'Geef richting aan plastictransitie'
Een sterke beleidsvisie op de toekomst van circulaire plastics ontbreekt, aldus het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in het rapport ‘Visies op de circulaire economie’. Om tot een beleidsvisie te komen, benoemt het PBL drie handelingsperspectieven.
Zorg ten eerste voor een duidelijk en integraal langetermijnperspectief voor circulaire plastics, waardoor meer samenhang in beleid ontstaat. Daarnaast is een transparant en inclusief visievormingsproces belangrijk, zodat alle keuzes breed gedragen worden. Tenslotte moet een langetermijnvisie worden verankerd in wetten, financiën en organisaties, zo kunnen partijen met meer zekerheid werken aan de circulaire toekomst. Bent u benieuwd naar de specifieke aanbevelingen?
Agenda
Evenementenagenda Afvalcirculair.nl
Bekijk het overzicht van aankomende evenementen van Afvalcirculair.
Donderdag 24 september
Training minder bedrijfsafval door gedragsbeïnvloeding
U leert om door een gedragsbril naar (afval)situaties te kijken en gaat daarbij aan de slag met een eigen casus. Voor alle medewerkers die binnen hun organisatie bezig zijn met afvalvermindering.
Geef het door!
Dit is een nieuwsbrief met relevante nieuwsberichten voor medewerkers van decentrale overheden en regionale samenwerkingen die actief bezig zijn om circulaire economie in beleid en programma’s te verankeren.
Heeft u zelf een interessante bijdrage? Geef het door via CEregio@rws.nl.
En is deze nieuwsbrief interessant voor een collega? Stuur de nieuwsbrief gerust door!